Mińsk Mazowiecki

Garwolin

Dach płaski

Strona główna.Dach płaski

Dachy płaskie to dachy o nachyleniu połaci od 0 do 5 stopni. Pełnią one funkcje nie tylko dachu ale także stropu stąd też ich nazwa stropodach.

Obecnie wykonywane dachy płaskie powinny być zabezpieczone przed wilgocią i ocieplone.

Stropodachy wykonywane są warstwowo, a każda warstwa ma przypisane funkcje do spełnienia.

Dom z płaskim dachem wymaga przede wszystkim wiedzy oraz doboru odpowiednich technologii i materiałów.

Podstawowe zagadnienie przy budowie stropodachu to z jakich materiałów najlepiej wykonać poszczególne warstwy na dachu oraz jakimi parametrami powinny się one wykazywać, a co najważniejsze jak poszczególne warstwy będą na siebie oddziaływać.

Zastosowanie niewłaściwych materiałów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego systemu przed przystąpieniem do prac budowlanych.

Dom z dachem płaskim powinien być zatem odpowiednio przemyślany.

Chcąc wyszczególnić poszczególne materiały służące do wykonania dachu płaskiego, które są układane w odpowiedniej kolejności, będą to: hydroizolacja (papy bitumiczne, papy dachowe) izolacja termiczna dachu (styropian, styrodur, płyta PIR, wełna mineralna), kliny styropianowe, wpusty dachowe.

Hydroizolacja

Membrana EPDM

Bardzo szczelne pokrycie dachowe, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i elastycznością. Odporna na działanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV, wilgotności. Materiał ten charakteryzuje się bardzo długą żywotnością- do 50 lat. Może być stosowana zarówno w dachach nieużytkowych jak i użytkowych czy zielonych.

Membrana PVC

Ma podobne właściwości co membrana EPDM i może być warstwą wykończeniową w stropodachach użytkowych. Ze względu na surowy wygląd częściej stosowana jest w budynkach przemysłowych.

Papa

Materiał stosowany od lat ze względu na właściwości i cenę. Dzięki domieszkom i modyfikacjom papa sprawdza się w różnych typach dachów. Ma jednak mniejszą trwałość niż membrany.

Termoizolacja

Styropian

Najbardziej popularny materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wytrzymałościowymi oraz stabilnością wymiarową w założonych temperaturach i wilgotności. Ważne, aby nie narażać go na bezpośrednie działanie wysokich temperatur i wody, ponieważ traci swoje właściwości. Dostępne są różne twardości styropianu, pozwalające na wykorzystanie ich zarówno w stropodachach użytkowych (wytrzymałość na ściskanie powyżej 150 MPa) jak i nieużytkowych (wystarcza 100 MPa).

Styrodur

Materiał dedykowany do stropodachów odwróconych. Nie chłonie wody i jest odporny na jej działanie. Posiada bardzo dobre właściwości termiczne i wytrzymałościowe.

Płyty PIR

Posiadają najlepsze parametry termoizolacyjne, które pozwalają na zmniejszenie grubości ocieplenia o ¼. Mają dużą wytrzymałość i są nienasiąkliwe. Cena wykonania izolacji z płyt PIR o tych samych parametrach (ale mniejszej grubości) porównywalna jest z ceną styroduru.

W firmie Domino Dach posiadamy szeroki wybór systemów na dach płaski – układy balastowe, systemy klejone oraz mocowane mechanicznie czy dachy zielone to tylko kilka przykładów. W każdym z systemów można wybrać różne zestawienia materiałowe – papy, membrany PVC, różne izolacje termiczne.

Mnogość układów i materiałów może wpłynąć na dokonanie nieodpowiednich wyborów. Mowa tu o błędach zarówno wykonawczych, jak i doborze niewłaściwych materiałów. Jednak odpowiedni wybór materiałów i doświadczony wykonawca, to gwarancja pewności i trwałości dachu płaskiego przez długie lata.

Zapraszamy do współpracy!

Godziny otwarcia

pn-pt: 6:00 – 17:00
sob: 7:00 – 13:00

© 2021 Domino Dach. Realizacja: Dotleniamy.pl
Scroll to top
Call Now Button